I Fan News
Thank you
H Tickets

Irish Cup 2016-17

Saturday, 6th May, 2017 - Final
Linfield 3-0 Coleraine

Saturday, 1st April, 2017 - Semi-finals
Coleraine 2-1 Glenavon
Dungannon Swifts 0-1 Linfield

Saturday, 4th March, 2017 - Quarter-finals
Ballymena United 0-4 Coleraine
Crusaders 0-2 Linfield
Dungannon Swifts 2-1 Warrenpoint Town
Portadown 0-5 Glenavon

Saturday, 4th February, 2017 - Sixth Round
Armagh City 0-2 Glenavon
Coleraine 1-0 Tobermore United
Crusaders 2-0 PSNI
Dungannon Swifts 4-1 Dollingstown
HW Welders 1-3 Ballymena United
Institute 0-2 Linfield
Loughgall 1-2 Portadown
Warrenpoint Town 5-0 Crewe United

Saturday, 7th January, 2017 - Fifth Round
Annagh United 0-2 Tobermore United
Armagh City 2-1 Trojans
Ballyclare Comrades 2-4 Institute
Ballymena United 1-1 (4-3p) Cliftonville
Coleraine 5-1 Carrick Rangers
Crusaders 2-0 Ards
Dungannon Swifts 3-0 Dergview
Glenavon 4-1 Portstewart
Glentoran 1-2 Linfield
HW Welders 1-0 Lurgan Celtic
Knockbreda 1-2 Crewe United
Larne 1-2 Portadown
Loughgall 3-0 Fivemiletown United
PSNI 2-1 Lisburn Distillery
Richhill 1-4 Dollingstown
Warrenpoint Town 0-0 (5-4p) Ballinamallard United

Saturday, 3rd December, 2016 - Fourth Round
Derriaghy CC 2-4 Portstewart
Dundela 3-4 Fivemiletown United
Lisburn Distillery 3-0 St. Luke's
Richhill AFC 6-2 Grove United
Sport & Leisure Swifts 1-3 Dollingstown
Tobermore United 6-0 Shorts
Trojans 3-1 Drumaness Mills
Windmill Stars 3-4 Crewe United

Saturday, 5th November, 2016 - Third Round
Abbey Villa 2-3 Dollingstown
Comber Rec. 2-3 St. Luke's
Crewe United 3-1 Ballymoney United
Derriaghy CC 2-0 Valley Rangers
Dromara Village 1-2 Drumaness Mills
Dundela 3-2 Downshire YM
East Belfast 0-2 Shorts
Fivemiletown United 5-4 Newington
Glebe Rangers 0-0 (3-4p) Grove United
Killyleagh YC 0-5 Portstewart
Lisburn Rangers 0-1 Lisburn Distillery
Richhill AFC 1-0 Oxford United Stars
Sofia Farmer 0-2 Windmill Stars
Sport & Leisure Swifts 3-2 Ards Rangers
Tobermore United 2-1 Wakehurst
Trojans w/o 18th Newtownabbey OB

Saturday, 1st October, 2016 - Second Round
18th Newtownabbey 2-1 Ballynahinch United
Abbey Villa 4-1 Dungiven
Ards Rangers 2-0 Lurgan Town
Barn United 1-2 Dundela
Camlough Rovers 0-5 Dromara Village
Coagh United 1-1 (2-3p) Derriaghy CC
Comber Rec. 5-2 Ardstraw
Crewe United 5-1 Ardglass
Crumlin Star 1-2 Trojans
Crumlin United 2-3 Ballymoney United
Downshire YM 2-2 (3-2p) UUJ
Fivemiletown United 4-1 Sirocco Works
Glebe Rangers 3-2 AFC Silverwood
Grove United 4-4 (3-1p) Rathfriland Rangers
Islandmagee 5-3 Killyleagh YC
Larne Tech. OB 1-2 Wakehurst
Lisburn Rangers 4-2 Ballynure OB
Moneyslane 0-2 Portstewart
Mossley 1-4 St. Luke's
Newry City AFC 1-3 Newington
Queen's University 0-1 Lisburn Distillery
Richhill AFC w/o Nortel
Seapatrick 0-2 Drumaness Mills
Shorts 8-0 Dunloy
Sofia Farmer 2-0 Limavady United
Sport & Leisure Swifts 2-1 St. Patrick's YM
St. Mary's YC 4-5 Oxford United Stars
Strabane Athletic 4-5 East Belfast
Tobermore United 6-0 Desertmartin
Valley Rangers 7-0 Seagoe
Windmill Stars w/o Donard Hospital

Saturday, 20th August, 2016 - First Round
18th Newtownabbey OB 5-3 Bangor Amateurs
Abbey Villa 5-0 Holywood
Ballynure OB 4-1 Albert Foundry
Ballywalter Rec. 1-2 Ardstraw
Banbridge Rangers 4-4 (3-4p) Derriaghy CC
Bloomfield 3-4 Seapatrick
Brantwood 3-3 (1-3p) Comber Rec.
Chimney Corner 0-5 Crewe United
Coagh United 2-1 Malachians
Craigavon City 1-6 Grove United
Desertmartin 2-0 Newcastle
Dollingstown 4-2 Newbuildings United
Donegal Celtic 1-3 Oxford United Stars
Downshire YM 4-0 Rathfern Rangers
Dungiven 1-0 Saintfield United
Dunloy w/o Wellington Rec.
East Belfast 5-2 Dundonald
Fivemiletown United w/o Killymoon Rangers
Glebe Rangers 4-0 Iveagh United
Islandmagee 4-1 Ballymacash Rangers
Limavady United 2-0 Banbridge Town
Lisburn Distillery 4-0 Rosario YC
Lurgan Town 2-1 Laurelvale
Moneyslane 6-1 Magherafelt Sky Blues
Newry City AFC 7-0 Oxford Sunnyside
Portaferry Rovers 2-3 AFC Silverwood
Queen's University 14-0 Dromore Amateurs
Rathfriland Rangers 3-3 (4-2p) Moyola Park
Shankill United 0-4 Crumlin United
Sirocco Works 2-2 (4-1p) Hanover
Sport & Leisure Swifts 3-2 Ballynahinch Olympic
St. Patrick's YM 5-4 Markethill Swifts
Trojans 3-1 Immaculata
UUJ 4-0 Dungannon Rovers
Valley Rangers 3-1 Newtowne

Friday, 19th August, 2016 - First Round
Newington 3-2 Bangor
Windmill Stars 5-0 Tullyvallen Rangers