I Fan News
Thank you
H Tickets

Irish Cup 2015

Saturday 2nd May 2015 - Final

Glentoran 1-0 Portadown

Saturday 21st March 2015 - Semi-finals

Ballymena United 1-3 Portadown (played at The Oval, Belfast)
Crusaders 0-1 Glentoran (played at Mourneview Park, Lurgan)

Saturday 28th February 2015 - Quarter-finals

Crusaders 4-1 Carrick Rangers
Glentoran 3-0 Dungannon Swifts
HW Welders 2-3 Ballymena United
Portadown 3-2 Linfield

Saturday 7th February 2015 - Sixth Round

Ballyclare Comrades 0-0 (4-5p) Dungannon Swifts
Bangor 0-2 Crusaders
Carrick Rangers 3-1 Institute
Cliftonville 1-2 Ballymena United
Glentoran 4-1 Armagh City
HW Welders 2-0 Glenavon
Linfield 5-0 Warrenpoint Town
Portstewart 0-2 Portadown

Tuesday 20th January 2015 - Fifth Round

Larne 1-2 Carrick Rangers

Saturday 10th January 2015 - Fifth Round

Annagh United 1-3 Ballyclare Comrades
Armagh City 3-0 Newtowne
Ballymena United 4-0 Crumlin Star
Bangor 4-0 Brantwood
Cliftonville 6-0 Ards Rangers
Coleraine 1-3 Warrenpoint Town
Crusaders 6-0 Newington YC
Dungannon Swifts 4-2 Ballinamallard United
Glentoran 2-0 Ards
HW Welders 2-0 Derriaghy CC
Institute 5-1 Loughgall
Moyola Park 2-3 Glenavon
Portstewart 3-2 Dundela
PSNI 1-2 Portadown
Tobermore United 0-2 Linfield

Saturday 6th December 2014 - Fourth Round

Annagh United 3-0 1st Bangor
Armagh City 2-0 Shankill United
Banbridge Town 1-4 Ards
Bangor 2-1 Lurgan Celtic (3pm)
Carrick Rangers 4-1 Albert Foundry
Coagh United 0-2 Brantwood
Dergview 0-1 Larne
Derriaghy CC 3-2 Wakehurst
Donegal Celtic 2-3 Ballyclare Comrades
Dundela 4-1 Ballymoney United
HW Welders 2-0 Dollingstown
Limavady United 1-3 Tobermore United (3pm)
Lisburn Distillery 0-1 Crumlin Star
Loughgall 6-2 Tandragee Rovers
Moyola Park 3-2 Glebe Rangers
Newtowne 4-1 Crumlin United
Portstewart 2-1 Newry City AFC
PSNI 2-1 Knockbreda
Queen's University 2-3 Newington YC
Sport & Leisure Swifts 2-6 Ards Rangers

Saturday 29th November 2014 - Third Round

1st Bangor 1-1 (6-5p) Rathfriland Rangers

Saturday 15th November 2014 - Third Round

Abbey Villa 1-2 Shankill United

Saturday 8th November 2014 - Third Round

Albert Foundry 6-1 St. Mary's
Banbridge Rangers 0-2 Tandragee Rovers
Crumlin United 3-0 UUJ
Derriaghy CC 4-2 Oxford United Stars
Drumaness Mills 1-2 Brantwood
East Belfast 3-5 Newtowne
Immaculata 0-2 Crumlin Star
Lisburn Rangers 2-7 Ards Rangers
Newry City AFC 4-0 Hanover (3pm)

Saturday 4th October 2014 - Second Round

1st Bangor 2-0 Colin Valley
Abbey Villa 2-0 Ardstraw
Ardglass 2-4 Ards Rangers
Ballynahinch Olympic 3-3 (4-5p) Immaculata
Ballywalter Rec. 4-5 Shankill United
Banbridge Rangers 4-3 Shorts
Bloomfield 2-3 St. Mary's
Brantwood 4-2 Bangor Amateurs
Crumlin United 7-0 Broomhill
Derriaghy CC 3-2 Holywood
Desertmartin 1-3 Newtowne
Dunmurry Rec. 0-2 Oxford United Stars
Hanover 3-3 (5-4p) Magherafelt Sky Blues
Killyleagh YC 0-3 Drumaness Mills
Malachians 1-4 Crumlin Star
Markethill Swifts 1-5 East Belfast
Newry City AFC 1-0 Donard Hospital
Rathfern Rangers 2-5 Albert Foundry
Rathfriland Rangers 3-0 Dunloy
Sirocco Works 1-1 (1-3p) Lisburn Rangers
Tandragee Rovers 5-1 Ballymacash Rangers
UUJ 2-0 Wellington Rec.

Saturday 23rd August 2014 - First Round

Albert Foundry 1-0 Portaferry Rovers
Ardglass 4-3 Fivemiletown United
Ards Rangers 3-2 Islandmagee
Ballymacash Rangers 2-1 Dromara Village
Ballynahinch Olympic 3-1 Grove United
Ballynahinch United 2-3 Lisburn Rangers
Ballywalter Rec. 2-0 Bryansburn Rangers
Banbridge Rangers walkover Draperstown Celtic withdrawn
Bangor Amateurs 2-1 Dundonald
Chimney Corner 2-3 Malachians
Comber Rec. 1-2 Hanover
Crewe United 0-7 St. Mary's
Crumlin Star 2-1 Larne Tech. OB
Crumlin United 5-1 Orangefield OB
Derriaghy CC 3-1 Newcastle
Drumaness Mills 2-1 Downshire YM
Dungiven 0-1 Donard Hospital
Dunloy 2-0 Ballysillan Swifts
Dunmurry Rec. 3-0 Downpatrick
East Belfast 3-2 Lower Maze
Groomsport 0-4 1st Bangor
Immaculata 2-0 St. Patrick's YM
Killyleagh YC 2-2 (3-2p) Barn United
Killymoon Rangers 2-5 Newtowne
Kilmore Rec. 2-5 Brantwood
Kilroot Rec. 0-8 Sirocco Works
Lisanally Rangers withdrawn Abbey Villa walkover
Lurgan Town 2-3 UUJ
Magherafelt Sky Blues 4-2 Dromore Amateurs
Moneyslane 1-4 Colin Valley
Mountjoy United withdrawn Holywood walkover
Nortel 2-2 (2-3p) Shankill United
Newbuildings United 1-3 Desertmartin
Oxford Sunnyside 1-3 Ardstraw
Rathfern Rangers 3-1 Iveagh United
Rathfriland Rangers 4-0 Seagoe
Richhill 0-2 Oxford United Stars
Roe Rovers 1-3 Broomhill
Saintfield United 2-2 (8-9) Shorts
Strabane Athletic 1-4 Newry City AFC
Tandragee Rovers 4-1 Dunmyrry YM
Valley Rangers 2-3 Bloomfield
Wellington Rec. 3-2 Ballynure OB
Byes: Markethill Swifts