I Fan News
Thank you
H Tickets

Irish Cup 2013-14

Saturday 3rd May 2014 Final (kick-off 2:30pm)

Ballymena United 1-2 Glenavon (played at Windsor Park, Belfast)

Saturday 5th April 2014 Semi-finals (kick-off 3pm)

Ballymena United 3-0 Queen's University (played at The Oval)
Glenavon 3-1 Crusaders (played at Windsor Park)

Monday 10th March 2014 Quarter-finals (kick-off 7:45pm)

Glentoran 1-2 Glenavon

Saturday 1st March 2014 Quarter-finals (kick-off 3pm)

Ballymena United 4-1 Dungannon Swifts
Crusaders 5-0 Ballyclare Comrades
Queen's University 3-2 Bangor

Saturday 1st March 2014 Sixth Round Replay (kick-off 3pm)

Glentoran 2-1 Armagh City

Saturday 1st March 2014 Sixth Round (kick-off 3pm)

Ballinamallard United 0-3 Glenavon

Monday 17th February 2014 Sixth Round Replay (kick-off 7:45pm)

Bangor 1-0 Warrenpoint Town

Saturday 8th February 2014 Sixth Round (kick-off 3pm)

Armagh City 1-1 Glentoran
Ballyclare Comrades 2-1 Carrick Rangers
Coleraine 2-3 Dungannon Swifts
Crusaders 4-0 Ballymoney United
Linfield 1-2 Ballymena United
Lisburn Distillery 0-2 Queen's University
Warrenpoint Town 0-0 Bangor

Tuesday 21st January 2014 Fifth Round Replays (kick-off 7:45pm unless stated)

Armagh City 3-1 Ards
Ballinamallard United 1-0 Strabane Athletic
Ballymena United 1-0 HW Welders
Coleraine 4-3 Cliftonville
PSNI 0-2 Lisburn Distillery (1:30pm)

Saturday 11th January 2014 Fifth Round (kick-off 3pm)

Armagh City 2-2 Ards
Ballinamallard United 0-0 Strabane Athletic
Ballyclare Comrades 3-0 Kilmore Rec.
Ballymoney United 1-0 Banbridge Town
Bangor 7-1 Glebe Rangers
Carrick Rangers 3-2 Dundela
Cliftonville 2-2 Coleraine
Crusaders 2-1 Crumlin Star
Glenavon 7-0 Sport & Leisure Swifts
HW Welders 2-2 Ballymena United
Linfield 5-0 Dergview
Lisburn Distillery 0-0 PSNI
Moyola Park 1-5 Dungannon Swifts
Portadown 1-3 Glentoran
Queen's University 1-0 Limavady United
Warrenpoint Town 2-0 Chimney Corner

Saturday 7th December 2013 Fourth Round

Armagh City 2-0 Loughgall
Ballyclare Comrades 4-1 Larne
Banbridge Town 4-2 Rathfriland Rangers
Bangor 5-2 Knockbreda
Chimney Corner 3-0 Wakehurst
Coagh United 0-2 Carrick Rangers
Crumlin Star 4-1 Newry City AFC
Dergview 2-0 Drumaness Mills
Downshire YM 1-3 Kilmore Rec.
Glebe Rangers 3-2 Ardglass
HW Welders 8-1 Killymoon Rangers
Institute 1-1 (4-5p) Lisburn Distillery
Limavady United 2-1 Derriaghy CC
Moyola Park 2-0 Annagh United
Newington YC 1-3 Ballymoney United
Portstewart 2-5 Dundela
PSNI 2-1 Tobermore United
Queen's University 5-0 Lurgan Celtic
Sport & Leisure Swifts 2-1 Sirocco Works
Strabane Athletic 2-0 Lisburn Rangers

Saturday 9th November 2013 Third Round

Carniny Amateurs 3-5 Ardglass
Derriaghy CC 3-0 18th Newtownabbey
Downshire YM 2-2 (4-2p) Shankill United
Kilmore Rec. 0-0 (4-2p) Immaculata
Lisburn Rangers 3-1 Bryansburn Rangers
Newbuildings United 1-2 Crumlin Star
Newry City AFC 0-0 (4-3p) Downpatrick
Nortel 0-2 Drumaness Mills
Rathfern Rangers 1-2 Sirocco Works
Rathfriland Rangers 4-1 Bangor Swifts
Strabane Athletic 2-0 Crumlin United

Saturday 12th October 2013 Second Round

Albert Foundry 1-0 Shankill United
Ardglass 4-3 Banbridge Rangers
Ballynahinch United 0-1 Sirocco Works
Ballywalter Rec. 2-3 Rathfriland Rangers
Carniny Amateurs 1-0 Oxford United Stars
Crumlin Star 2-1 Dollingstown
Crumlin United 4-4 (3-2p) Islandmagee
Derriaghy CC 7-5 Ards Rangers
Downpatrick 5-0 UU Jordanstown
Downshire YM 1-0 Mountjoy United
Dromara Village 1-4 Kilmore Rec.
Dungiven 0-1 Newbuildings United
Immaculata v. Camlough Rovers
Lisburn Rangers 2-2 (3-2p) Barn United
Nortel 2-0 Moneyslane
Richhill 1-3 Newry City
Oxford Sunnyside 1-5 Drumaness Mills
Rathfern Rangers 3-1 Killyleagh YC
Seagoe 0-2 Bryansburn Rangers
Shorts 0-3 Bangor Swifts
Strabane Athletic 6-2 Newtowne
Bye: 18th Newtownabbey

Saturday 7th September 2013 First Round

1st Bangor 2-3 Newtowne
18th Newtownabbey 4-2 Lurgan Town
Ardstraw 0-1 Richhill
Bangor Amateurs 2-3 Ballynahinch United
Bangor Swifts 6-1 Groomsport
Bloomfield 0-1 Shankill United
Brantwood 2-3 Ardglass
Carniny Amateurs 2-0 Wellington Rec.
Comber Rec. 1-3 Kilmore Rec.
Crewe United 2-5 Dollingstown
Crumlin United 8-1 Draperstown Celtic
Crumlin Star 3-0 Newcastle
Derriaghy CC 6-2 Lower Maze
Donard Hospital 0-5 UU Jordanstown
Downpatrick 5-2 Saintfield United
Dromara Village 2-1 FC Ballynure
Dromore Amateurs 0-7 Banbridge Rangers
Drumaness Mills 6-0 Valley Rangers
Dunmurry Rec. 0-1 Newry City AFC
Immaculata 3-1 Ballynure OB
Islandmagee 3-2 St. Mary's
Iveagh United 2-4 Mountjoy United
Killyleagh YC 1-0 Ballymacash Rangers
Lisanally Rangers 0-6 Newbuildings United
Lisburn Rangers 3-1 Dunmurry YM
Magherafelt Sky Blues 2-3 Camlough Rovers
Moneyslane 6-2 Kilroot Rec.
Mossley 1-4 Downshire YM
Nortel 5-3 Malachians
Rathfern Rangers 3-0 Broomhill
Rathfriland Rangers 2-1 Abbey Villa
Roe Rovers 1-2 Bryansburn Rangers
Seagoe 3-0 Tandragee Rovers
Sirocco Works 3-1 Larne Tech. OB
St. Patrick's YM 2-2 (3-5p) Oxford United Stars
Strabane Athletic walkover Holywood withdrawn
Byes: Ards Rangers, Albert Foundry, Ballywalter Rec., Barn United, Dungiven, Oxford Sunnyside, Shorts