I Fan News
Thank you
H Tickets

Irish Cup 2012-13

Saturday 4th May 2013 Final

Cliftonville 1-3 Glentoran (played at Windsor Park)

Saturday 6th April 2013 Semi-finals

Crusaders 0-2 Cliftonville (played at The Oval)
Portadown 0-1 Glentoran (played at Windsor Park)

Tuesday 12th March 2013 Quarter-final Replay (kick-off 7:30pm)

Lisburn Distillery 1-1 (3-4p) Crusaders

Saturday 2nd March 2013 Quarter-finals

Cliftonville 2-0 Kilmore Rec.
Coleraine 0-3 Portadown
Crusaders 1-1 Lisburn Distillery
Knockbreda 1-3 Glentoran

Tuesday 26th February 2013 Sixth Round

Lisburn Distillery 2-1 Dundela

Saturday 9th February 2013 Sixth Round

Ballymena United 2-3 Coleraine
Bangor 2-5 Glentoran
Cliftonville 2-0 Donegal Celtic
Crusaders 4-1 Glenavon
Institute 0-2 Kilmore Rec.
Lurgan Celtic 0-3 Knockbreda
Portadown 1-0 Ards

Monday 4th February 2013 Fifth Round Replay

Larne 1-4 Lurgan Celtic

Tuesday 22nd January 2013 Fifth Round Replays

Crusaders 2-1 Linfield
Tobermore United 0-1 Kilmore Rec. (2pm)

Saturday 12th January 2013 Fifth Round

Ards 4-0 Immaculata
Ballyclare Comrades 2-3 Bangor
Ballymena United 2-1 Warrenpoint Town
Cliftonville 4-2 Ballinamallard United
Coleraine 7-0 Ballynahinch United
Dundela 4-3 Queen's University (2pm)
Glenavon 5-1 HW Welders
Institute 2-1 Rathfriland Rangers
Killymoon Rangers 1-4 Glentoran
Knockbreda 5-1 Rosario YC (2pm)
Larne 1-1 Lurgan Celtic
Linfield 2-2 Crusaders
Lisburn Distillery 5-1 Coagh United
Loughgall 1-3 Donegal Celtic
Portadown 2-1 Dungannon Swifts
Tobermore United 2-2 Kilmore Rec. (2pm)

Saturday 8th December 2012 Fourth Round

Annagh United 3-3 (6-7p) Rosario YC
Ards Rangers 3-5 Immaculata
Armagh City 2-2 (4-5p) Ards (3pm)
Ballyclare Comrades 3-2 Portstewart
Ballymoney United 1-1 (3-4p) Ballynahinch United
Bangor 3-0 Crumlin Star
Chimney Corner 0-2 Loughgall
Dundela 1-0 Glebe Rangers
HW Welders 2-0 Oxford United Stars
Institute 1-0 Dergview (3pm)
Killymoon Rangers 4-2 Dromara Village
Kilmore Rec. walkover Drumaness Mills dismissed
Larne 3-2 Wakehurst
Limavady United 0-3 Knockbreda
Lurgan Celtic 1-0 Carrick Rangers
Moyola Park 0-2 Coagh United
Queen's University 3-1 Banbridge Town
Rathfriland Rangers 1-0 Ballynure OB
Tobermore United 7-1 Mountjoy United
Warrenpoint Town 4-2 Sport & Leisure Swifts

Saturday 17th November 2012 Third Round

Ballynure OB 2-1 Rathfern Rangers
Camlough Rovers 2-3 Ards Rangers
Crumlin United 1-2 Dromara Village
Drumaness Mills 3-2 Islandmagee
Immaculata 8-1 Dunmurry Rec.
Kilmore Rec. 4-3 Malachians
Lisburn Rangers 1-3 Ballynahinch United
Newcastle 0-3 Crumlin Star
Sirocco Works 0-1 Mountjoy United
Tandragee Rovers 0-2 Rosario YC
Byes: Oxford United Stars, Rathfriland Rangers 

Saturday 27th October 2012 Second Round

Barn United 1-2 Crumlin Stars
Bangor Amateurs 2-3 Newcastle
FC Ballynure 1-3 Mountjoy United

Saturday 20th October 2012 Second Round

Ards Rangers 6-0 Lower Maze
Ballynahinch United 2-1 Dromore Amateurs
Ballynure OB 3-2 Carniny Amateurs
Bloomfield 1-3 Rathfriland Rangers
Comber Rec. 4-1 Camlough Rovers
Dollingstown 1-2 Oxford United Stars (11am)
Downshire YM 1-3 Sirocco Works
Dromara Village 0-2 Killyleagh YC (Killyleagh YC dismissed, Dromara Village re-instated)
Drumaness Mills 4-2 Saintfield United
Dunmurry Rec. 4-2 Bangor Swifts
Immaculata 4-1 Newbuildings United
Islandmagee 7-0 Shankill United
Nortel 0-3 Kilmore Rec.
Oxford Sunnyside 2-3 Crumlin United
Rathfern Rangers 2-1 Abbey Villa
Rosario 2-0 Magherafelt Sky Blues
Seagoe 3-4 Malachians
Tandragee Rovers 3-1 Newtowne
UUJ 1-2 Lisburn Rangers

Saturday 15th September 2012 First Round

18th Newtownabbey 0-2 Camlough Rovers
Abbey Villa 5-1 Shorts
Ballywalter Rec. 0-5 Bangor Swifts
Bangor Rangers 0-1 UUJ
Bloomfield 2-1 Laurelvale
Bryansburn Rangers 0-1 Crumlin Star
Carniny Amateurs 3-3 (4-2p) Ardstraw
Desertmartin 0-4 Rathfriland Rangers
Dollingstown 3-2 Dunmurry YM
Downshire YM 3-1 Crewe United
Draperstown Celtic 2-6 Drumaness Mills
Dungiven 0-2 Dromore Amateurs
East Belfast 1-5 Comber Rec.
Fivemiletown United 0-1 Shankill United
Groomsport 0-3 Ards Rangers
Holywood 0-2 Ballynure OB
Killyleagh YC w/o Strabane withdrawn
Kilmore Rec. 5-0 Lurgan Town
Kilroot Rec. 1-2 Seagoe
Larne Tech. OB 1-2 Islandmagee
Lisanally Rangers 0-3 Dromara Village
Lisburn Rangers 2-1 Grove United
Lower Maze 5-2 Iveagh United
Malachians 4-6 Newington YC
Markethill Swifts 1-6 Immaculata
Newcastle 1-1 (4-3p) Ballymacash Rangers
Newtowne 5-1 Moneyslane
Nortel 3-1 Mossley
Oxford Sunnyside 3-3 (3-0p) 1st Bangor
Oxford United Stars 3-2 Brantwood
Rathfern Rangers 2-2 (5-4p) Banbridge Rangers
Richhill 1-3 Barn United
Roe Rovers 1-3 Rosario YC
Sirocco Works 2-1 Raceview
Tandragee Rovers 1-0 Derriaghy CC
Wellington Rec. 8-0 FC Ballynure
Byes: Ballynahinch United, Bangor Amateurs, Crumlin United, Dunmurry Rec., Magherafelt Sky Blues, Mountjoy United, Newbuildings United, Saintfield United